sunnuntai 21. joulukuuta 2025

hiippalakkeja ja arvonnan voittaja

 Kauppakassin saaja on arvottu ja onnettarena toiminut Sulo-koira löi tassunsa Tytin lapun päälle. Laitathan Tytti sähköpostia marletekee at gmail.com

Kovin ei ole joulufiilistä, jos ulos katsoo. Joku säätieteilijä lupaili pikkuruisesti lunta ja sitä minä nyt sitten odotan.  Lahjoja emme erityisesti osta, vain muutama paketti on hankittu.


Instagramista löytyi kiva hiippalakin ohje ja tartuin heti puikkoihin. Hiippa valmistui melko nopeasti, mutta jouduin leikkaamaan reunuksen pois ja neulomaan uuden, hieman tiukemman. Alkuun ei silmukoimalla osien kiinnittäminen meinannut onnistua, mutta lopulta hoksasin systeemin ja yhdistyskohdasta tuli ihan siisti. Alunperin koko työ tehtiin nelosen puikoilla, mutta uuden reunuksen tein vallan kolmosilla. Lannkana reunuksessa on Novitan Nalle ja Tuuli mohair. Itse hiippa on Novitan 7-veljestä ja mukana myös mohair. Luonnossa mohairin huomaakin pörröisyytenä. Tämä on metsätontun lakki.


Seuraava hiippalakki lähti puikoille melkein heti edellisen valmistuttua ja perinteisemmin värein.


Punaiseen laittelin varastoista kainkenlaisia punaisia 7-veikkoja ja mukana kulkee koko ajan punainen mohair, ehkä hieman pinkkinen. Reunus on myös 7-veljestä ja Tuuli mohairia.



Siinä ovat vierekkäin metsätontun ja joulutontun hiippalakit. En ole oikein punaisen ystävä, mutta vihreä on minulla käytössä.


Joulutonttu on mennyt metsään. Samaan metsikköön meni eilen illalla komea kettu. Oli niin hieno häntäkin, että! Eikä se pahemmin minusta tai Sulo-koirasta piitannut. Parhaimmillaan oli ihan parin metrin päässä.


Melkein aina, kun nämä pojat ovat rauhallisina, niin ovat sitten vierekkäin.


Ja tarkkailevat samaan suuntaan. Veikko oli meillä melkein viikon ja niin totuin hänen tapoihin, että kun tulin suihkusta, ihmettelin, miksei. Veikko jo ollut oven takana!


Oikein ihanaa ja rentouttavaa joulunaikaa!


perjantai 12. joulukuuta 2025

Arvonta ja trikoo-ompelua

 


Minulla oli sopivan kokoinen pala Marimekon unikkoa vuodelta 1965. Kyllä tämä kangas on tuoreempaa, mutta Maija Isola on tuolloin suunnitellut sen.Palasta syntyi sopiva kauppakassi.
Jos sinua hieman ärsyttää joku ystäväsi, joka lähtee käsiä heilutellen kauppaan, eikä käsissä roiku kauppakassia, voit osallistua arvontaan. Tai jos vaikka olet ärsyyntynyt itseesi, kun ostat toistuvasti muovikassin, niin voit ilmiantaa itsesi ja osallistua arvontaan pelkkänä itsenäsi. 
Arvonnan säännöt:
Ilmianna itsesi ja muovipussikaverisi kommenttikenttään 20.12.25 klo 20:00 mennessä. Jos et pysty kommentoimaan tämän postauksen kommentteihin ja olet FB:ssä, voit vastata myös siellä olevaan postaukseeni. Tämä on ihan minun oma arvontani, eikä siihen ole osallisina mikään muu taho.



Ompelin vuosi sitten, tai niillä main, tuon vihertävän ja ruskean t-paidan ja kankaan laatu oli niin hyvää, että tämän vuoden Käsityömessuilta Tampereelta ostin lisää Hieno Stylen trikoita, nyt valkoisen ja tuon beigen. Kaksi t-paitaa lisää tähän laatukankaiden sarjaan.


Siinäpä ne nätisti päällekäin. Sininen kyllä puuttuu, ehkä ensi vuonna on sen vuoro!





sunnuntai 30. marraskuuta 2025

Kasvojen kirjontaa

 Nyt on takana kasvojen kirjonta kurssi eli oikealta nimeltä Kirjotut kasvot -kurssi Espoon työväenopistossa. Oli oikein kiva ja antoisa kurssi erinomaisen opettajan ohjauksessa.

Meidän piti valita joku kuva ihmisestä tai eläimestä. Kuvasta tulostettiin sitten kevennetty versio, joka siirrettiin valopöydän avulla kankaalle. Minulla oli työsuunnnitelma, joka meni täysin uusiksi opettajaa kuunneltuani. Mutta saatan joskus tehdä sen alkuperäisen suunnitelmankin mukaisien työn.


Yksi neuvoista oli, että ei kannata ensimmäiseen työhön valita lähipiiriin kuuluvaa henkilöä, sillä silloin alkaa helposti tehdä liian pikkutarkkaa ja tuhrua. Valitsin tyypin, jota en ole koskaan tavannut, koska hän oli kuollut jo paljon ennen minun syntymää. Tunnetkin varmaan tyypin.


Valopöydällä piirsin kaverista tämän kuvan, jonka siirsin kankaalle.


Kun teen käsitöissä hahmon, jolla on silmät, teen ne silmät viimeisenä. Nyt sitten lähdin revittelemään ja tein silmät heti alkuvaiheessa. Huono vallinta.


Siinä se nyt tuijottaa koko ajan ja tuo vasemmanpuoleinen silmä epäonnistui, siinä on varmaan kaihi. Ehkä joudun sitäkin vielä korjaamaan. Teen kaihileikkauksen.


No ei tämäkään silmä ihan parasta ykköslaatua ole, mutta parempi k uin tuo toinen.


Tähän asti kahden päivän ja kahden illan kurssilla pääsin! Täytyy herralle vielä takki laittaa ja joitan varjostuksia tehdä.

Hyvää 1. adventtisunnuntaita!

 

tiistai 25. marraskuuta 2025

ompelua, konitohtorin hommia ja lelun korjausta

 Marraskuun iloja on vuosikausia ollut Tampereen kädentaitomessut. Jo monen vuonna olen käynyt ystäväni Kikin kanssa perjantaisin. Silloin ei ole kovaa tungosta.  Ostokset olivat maltilliset, vaikka toinen toistaan ihanampia lankoja olisi ollut kasapäin.  Kangasostokset jäivät sashikokankaiden lisäksi vain yhteen ihanaan nallekankaan palaseen. Vaan eipäs! Ostin Hento Stylen laadukkaita t-paita trikoita valkoisen ja meleeratun beigen. 


Olin varannut pöydän Tapanilan kylätilan joulumyyjäisiin ja halusin tehdä sinne muiden juttujen lisäksi nallekankaasta pussukoita ja teinkin. Mutta jouduin pöydän perumaan, koska minulla onkin Espoon Omniassa kiinnostava kasvojen kirjontakurssi. Haluan kovasti kehittyä kirjonnassa ja siksi se kurssi on minulle tärkeä. Pois en halua jäädä.


Vuorikankaat ovat melko vaaleita, en voi sietää mustia vuoria.


Nallet ovat kovin lutusia <3


Ompelin kääntöpussin käsitöitä varten ja nallekangas pääsi tässä työssä nyörinkujaksi. Eipä sitä tainnut juuri enempää jäädäkään, ehkä pikkuinen pala.


Tuo ihanan pirteä lanka on Eldurin Raanu Sampoa. Siitä tulee jossain vaiheessa sukat. Vaaleahkon ruskehtava beige on Lumoavan Babyalpakkaa. Aivan mielettömän pehmeää! Näitä lankoja varten ostin Petit Knitin Cumulus tee paidan ohjeet. Että sellaista sitten, kun nyt keskeneräiset neuleet ovat valmiina. En edes keri näitä lankoja, ennen kuin voin alkaa tehdä niistä sitä mitä pitääkin.


Sulo aina tulee kurkistelemaan minun käsityöpajan ovelle. Hän viihtyy täällä erinomaisesti, vaikka tilaa on vähän. Hän kuuntelee myös maanantaisin minun vironkielen etätunnin! Voimme varmaan kohtapuoleen keskenämme jotain pientä puhetta pitää viroksi.


Heittäydyin tuossa jokunen aika sitten konitohtoriksi. Kävin Viikin ratsastustallilla paikkaamassa heidän tekohevosta, Flikkaa. Hepo sai uuden hännän, vanha oli jonnekin kadonnut. Ensin tosin piti täyttää takamus, sieltä oli lihat kadonnut kokonaan! Onneksi sain Etolasta hankittua uutta tilalle. Ompelin paikkoja takapuoleen, kylkiin ja korvatkin täytyi kiinnittää uusiksi. Siitä tuli ihan hyvä hepo, jota ratsastuskoululaiset satuloivat ja laittavat suitsia ja muuta sellaista.


En ole itse ratsastanut kuin kerran lapsena. Tälla reppanalla oli iho repeillyt kyljistäkin. En ollenkaan ymmärrä, onko ehkä tapahtunut eläinrääkkäystä.


Minulle on tullut paljon kokemusta erilaisten elikoiden korjaamisesta. Tämä tyttären koiran, Veikon, joulukoira on ollut useasti hoitopöydällä. Nyt oli nahka kärsinyt pahasti, täytyi suunnitella suurempi operaatio.



Päädyin tekemään koiralle villahousut, kun talvikin on tulossa. Sillä on poskessa punainen paikka, kirsua on korjattu, vihreä takki on saanut punaisen alaosan ja kaulurin allekin olen jonkinlaisen tähtikankaisen paikan laittanut. Korvat on aivan riekaleet, semmoiset typistetyt. 


Tässä tämä voimakashampainen Veikko katselee parvekkeella ohikulkijoita. Kuva on elokuulta. On aita vehreä ja kukkakin kauniina. 


Pojat ovat hyviä kavereita ja ottavat pieniä lepohetkiä riehunnan välissä näin sievästi. Veikko on napannut possun kainaloon, leikki varmaan jatkui possun retuutuksella, sillä se oli menettänyt saparonsa.










perjantai 7. marraskuuta 2025

kirjontaa ja mosaiikkikirjontaa

Viimeaikoina olen innostunut kirjonnasta. Mosaiikkikirjonta vei mennessään, se on todella hauskaa ja värikästä!


Mosaiikkikirjonnan tekniikan on luonut japanilainen Tomami Mimura. Hän on tehnyt tällaisia pikkaraisia eläinhahmoja. Vain nalle on oma malli, kolme muuta ovat Tomami Mimuran kirjasta.


Välillä kokeilin muitakin kirjontapistoja ja kesällä Fiskarssista (esineen kauneuden takia!) ostamani juuresharja pääsi malliksi tähän työhön. 


Torniolaisen ystäväni neule oli saanut reiän rintapieleen ja hän lähetti vaatteen minulle paikattavaksi. Toiveena oli kampela ja tuo on minun näkemys kampelasta. Muotoa katsoin netistä, kun en ole elävää otusta koskaan nähnyt. Se on lituska ja silmät samalla puolella päätä. Jotenkin sympaattinen.


Muutaman vuoden takaiselta Italian reissulla otin kuvan Amalfin rannikolta maalatusta taulusta. Tässä se on siirtynyt mosiikkiparsinnalla pikkutauluksi. No meri on muita kirjontapistoja.


Omaan ikivanhaan Ravintola Salven t-paitaan oli tullut reikä ja se sai paikakseen taiteellisilla vapauksilla luodun silakan.


Kissatauluja kirjontakehyksissä. 


Neuletakin taskusta pistin nallen kurkistelemaan.



Tämä pikkarainen on aikeissa mennä kylpyyn, mutta pistin pussiin ja annoin ystäväälle.


Mosaiikkiparsinnalla on kiva peittää pieniä reikiä tai kuten tässä, takkiin tullutta tahraa, joka ei pesulla poistunut. Siinä se lintu nyt peittelee metallisen heijastimen aiheuttamaa mustaa jälkeä.


Sormikkaanpikkureiän paikkasin mieluummin mosaiikkiparsimalla siihen nallen nassun, samoin lapasen peukalon.




Tässä oma Sulo-koira hieman ojentaa tyttären Veikko-koiraa, kun Veikko on taas riehaantunut ja repinyt nallelta korvan irti. Sellaisia ne pennut ovat.




Ja ristipistoja! Olen joskus melkein päättänyt, että niitä en tee ikinä! No tulipa nyt kuitenkin pisteltyä oikein urakalla. Ehkä ajattelin silloin aikoinaan, että en tee niitä mallien ristipistotauluja kuten Tuhkimo ja sen sellaiset. Ihan eri asia on oma malli, joka on tarpeeksi yksinkertainen!


Nyt on käsittelyssä mm. tämä aika väritön ja minulle tyhjänpäiväinen kangas.


Laitan siihen vähän väriä! 

Tee sinäkin tulevista harmaista päivistä värikkäämpiä vaikka kirjomalla jotakin!